• عکاسی صنعتی
 • مثال 1
کارفرما موقعیت مکانی توضیحات
کارخانه سنگ بری یک شهرک صنعتی نزدیک شهر محل سکونت عکاس تهیه گزارش کامل تصویری از کارخانه، مراحل فرآوری سنگ، دستگاه های برش، بخش اداری، تخلیه و بارگیری، ساب و پولیش سنگ، مراحل بهبود کیفیت سنگ، رنگ و رزین

 

محاسبه مدت زمان لازم جهت اجرای این پروژه:

از لحظه ای که عکاس در داخل استودیو اقدام به جمع آوری لوازم میکند تا زمان بازگشت وی به استودیو زمانی است که عکاس درگیر پروژه بوده و باید محاسبه گردد. با استفاده از تجارب عکاسان حرفه ای انجمن میتوان اذعان داشت که یک همچین پروژه‌ای که میتوان آن را پروژه تیپ صنعتی نامید و بدون احتیاج به نورپردازی و فقط با نور محیط باید عکسبرداری شود، یک روز کامل کاری عکسبرداری از آن زمان میگیرد و بدون شک دو روز کامل کاری هم صرف آماده سازی و تدوین فایلها میگردد.

 • جمع بندی و قیمت نهایی مثال 1

این پروژه سه روز کامل کاری زمان عکاس را به خود اختصاص میدهد و در کمترین قیمت ممکن محاسبه شده عکاس باید مبلغ 160،000،000 ريال را از کارفرما مطالبه کند.

*مجددا یادآور این نکته مهم هستیم که بر اساس جدول حداقل سرمایه لازم درج شده در صفحه 4 قیمت دوربین و لنز ها (بر اساس دلار 31 هزار تومان – مرداد 1401) مبلغ 150 میلیون تومان درج گردیده در صورتیکه اگر یک عکاس از دوربین قطع متوسط پیشرفته‌ و یا حتی دوربین های فول فریم بدون آینه جدید امروزی بخواهد استفاده کند (آن هم با دلار 36 هزار تومان – آذر 1401) حداقل از 500 میلیون تا چند میلیارد تومان باید برای ردیف یک جدول فوق سرمایه گذاری کند، وی حتما میبایست این تفاوت قیمت نهایی سرمایه گذاری را محاسبه کرده و در تعرفه نهایی خود که مسلما بیش از مبلغ ارائه شده در مثال است بگنجاند. در مثال های بعدی دیگر به این نکته اشاره نخواهیم کرد چرا که در همه موارد بعدی این امر مشترک خواهد بود.

***

 • مثال 2
کارفرما موقعیت مکانی توضیحات
کارخانه سنگ بری یک شهرک صنعتی نزدیک شهر محل سکونت عکاس عکسبرداری از 30 مدل سنگ برش داده شده و آماده تحویل به اندازه  210×100 سانتی متر در محل کارخانه

 

در مثال 2 کارفرما برای استفاده در چند بستر تبلیغاتی احتیاج به عکاسی صحیح از محصولات خود دارد. در این عکسها رنگ سنگها به هیچ عنوان نباید تغییر کند و تمامی رگه های آنها باید کاملا مشخص باشند. همچنین به دلیل براق بودن سنگها به هیچ عنوان روی سنگها هیچ رفلکسی از نور محیط دیده نشود. پرسپکتیو سنگها هم نباید دچار تغییر شود. کارفرما میخواهد به صورت هر عدد محصولی که دارد قیمت به او داده شود.

محاسبه مدت زمان لازم جهت اجرای این پروژه:

در این مثال مطمئنا احتیاج به نورپردازی در محل میباشد و ادوات نورپردازی باید به محل پروژه برده شود. کنترل نور محیط هم عاملی سخت، مهم و زمان گیر خواهد بود. همچنین جابجایی محصولات هم که خیلی سنگین هستند باید با لیفتراک یا جرثقیل سقفی انجام گیرد و چه بسا برای هر بار جابجایی محصولات، عکاس مجبور باشد ادوات نورپردازی خود را جمع کند. همه این عوامل باعث به درازا کشیدن مراحل عکاسی میشوند. به راحتی میتوان تخمین زد مرحله عکسبرداری در این پروژه دو روز کامل کاری به درازا خواهد کشید. آماده سازی و تدوین 30 فریم عکس هم با توجه به حساسیت های موجود مثل مدیریت رنگی آن بیش از دو روز زمان نخواهد برد.

 • جمع بندی و قیمت نهایی مثال 2

در نتیجه برای کل پروژه که چهار روز کاری زمان میگیرد باید مبلغ 215،000،000 ريال قیمت داد و چون کارفرما میخواهد بر اساس هر فریم قیمت داده شود هر فریم عکس حداقل 7،160،000 ريال برای صاحب پروژه هزینه خواهد داشت

*تبصره: پیش شرط قیمت بالا وجود 30 عدد محصول برای عکاسی است و کم و زیاد شدن تعداد محصولات در قیمت کل تاثیر خواهد داشت

***

 

 • مثال 3
کارفرما موقعیت مکانی توضیحات
کارخانه تولید بویلر(دیگ بخار) یک شهرک صنعتی نزدیک شهر محل سکونت عکاس عکسبرداری از 10 مدل دیگ بخار در محل کارخانه (هر دیگ بخار از دو زاویه)، سه عدد از بویلرها از جنس ورق استیل براق هستند، و همچنین عکسبرداری از بخشهای مختلف کارخانه مانند بخش طراحی و تهیه نقشه استاندارد صنعتی، برش کاری و سوراخ کاری ورقه ها، دستگاه CNC، عکاسی از بازرسی فنی جوش‌ های دیگ بخار، تست هیدرو‌استاتیک، عایق کاری، ایزولاسیون، روکش کاری و نصب تجهیزات، تمامی عکسهای دیگ ها باید در بکراند خاکستری تحویل شود

 

در مثال 3 کارفرما نه تنها میخواهد از محصولات تولیدی خود که دیگ های بخار هستند عکسهای نورپردازی شده و با کیفیت تهیه شود، بلکه از واحدهای مختلف کارخانه هم میخواهد برای استفاده در بستر های مختلف تبلیغاتی عکس صحیح صنعتی داشته باشد.

محاسبه مدت زمان لازم جهت اجرای این پروژه:

 1. زمان عکاسی از دیگ ها با روکش ورق استیل: (جمعا یک روز و نیم)
  سه عدد از دیگ ها از جنس ورق استیل براق هستند و عکسبرداری صحیح از آنها بسیار سخت و پیچیده است و قطعا نصف روز کاری زمان عکاسی هر دیگ بخار با ورق استیل براق خواهد بود که در کل عکسبرداری از این سه دیگ بخار با روکش ورق استیل براق یک روز و نیم کاری زمان میبرد.
 2. زمان عکاسی از دیگ های بخار معمولی: (جمعا یک روز و نیم)
  هفت محصول باقیمانده هم با توجه به سنگینی آنها و سخت بودن جابجایی شان یک روز و نیم کاری زمان میگیرد تا با نور پردازی صحیح از آنها عکسبرداری شود.
 3. زمان آماده سازی و دوربری عکسهای دیگ ها: (جمعا چهار روز)
  کارفرما تمامی عکسهای دیگ ها را روی بکراند خاکستری نیاز دارد و تمامی دیگ ها برآمدگی ها، فرورفتگی ها و فضاهای خالی بسیاری دارند که باعث میگردد تدوین و دوربری کردن تصاویر آنها بسیار سخت، خسته کننده و زمانبر شود. در چنین مواردی تجربه ثابت کرده است که در یک روز بیش از سه تا پنج تصویر را نمیشود پیرایش و دوربری کرد. کارفرما 10 محصول دارد و  از هر کدام دو عکس از زوایای متفاوت نیاز است. یعنی جمعا بیست عکس وجود دارد که دور بری آنها بسیار سخت است و عکاس در بهترین و سریعترین حالت میبایست چهار روز کاری کامل صرف پیرایش و دوربری این عکسها کند.
 4. زمان عکاسی و آماده سازی عکسها از واحدهای مختلف کارخانه: (جمعا سه روز)
  عکسبرداری از واحدهای مختلف کارخانه با نور محیط و تدوین آنها و ارائه سی تا چهل عکس نهایی هم که قبلا به عنوان عکاسی تیپ صنعتی به آن اشاره کرده ایم سه روز کاری کامل وقت خواهد برد.

 

 

 • جمع بندی و قیمت نهایی مثال 3

با جمع بندی چهار مورد ذکر شده شاهد آن هستیم که عکسبرداری پروژه فوق الذکر ده روز کاری کامل زمان عکاس را به خود اختصاص میدهد و به تعبیری دیگر، این پروژه ظاهرا ساده به اندازه بیش از سه پروژه تیپ صنعتی کار و زمان میبرد که عکاس حرفه ای باید مبلغ 535،000،000 ريال از کارفرما طلب کند.

*تبصره: فراموش نشود که طی تحقیقات میدانی به عمل آمده توسط انجمن، پراکندگی خوش بینانه تعداد پروژه های عکاسی برای هر عکاس حرفه ای جوان، دو و نیم پروژه در ماه است و قطعا وجود چنین پروژه هایی به طور مداوم بسیار نادر است. لذا به خصوص عکاسان جوان تر دچار این توهم نشوند که با دو پروژه در ماه میتوانند درآمد بسیار خوبی داشته باشند، حقیقت بازار کار اینگونه نیست.

***

 

 • مثال 4
کارفرما موقعیت مکانی توضیحات
روابط عمومی یک مجتمع پتروشیمی و یک کارخانه ماشین سازی صنایع سنگین به طور مشترک اراک – چابهار حضور 7 روز و 5 شب در چابهار و اراک و تهیه گزارش تصویری 200 عکسی از مراحل حمل و نصب یک تاور 25 متری با وزن 290 تن

 

در مثال شماره 4 محل زندگی عکاس تهران در نظر گرفته شده و کارفرمایان به طور مشترک واحد روابط عمومی یکی از مجتمع های پتروشیمی در چابهار و یک کارخانه صنایع ماشین سازی سنگین در اراک هستند.
یک Amine Contactor tower به وزن 290 تن و طول 25 متر به سفارش این مجتمع پتروشیمی توسط یکی از صنایع ماشین سازی سنگین در اراک ساخته شده است و در حال بارگیری بوده تا به چابهار حمل شود و در آنجا در محل مجتمع پتروشیمی نصب گردد.

محاسبه مدت زمان لازم جهت اجرای این پروژه:

عکاس باید با حضور در شهر اراک ابتدا دو روز و یک شب را برای عکاسی از مراحل بارگیری این سازه وقت گذاشته و بعد از دو هفته که این سازه به چابهار میرسد دوباره سفر کرده و اینبار به چابهار برود و پنج روز و چهار شب دیگر در چابهار بماند تا از مراحل نصب آن گزارش تصویری تهیه کند.

این پروژه را میتوان از انواعی تلقی کرد که زمان عکسبرداری آنها طولانی ولی زمان آماده سازی عکسهایش خیلی کمتر  است. پیرایش و آماده سازی فایلهای تمامی 200 عکس مورد احتیاج کارفرما بیشتر از دو روز کاری زمانبر نخواهد بود ولی زمان عکسبرداری هفت روز به طول خواهد انجامید.

 

 • جمع بندی و قیمت نهایی مثال 4

در نهایت انجام عکسبرداری و تحویل فایلها برای عکاس نه روز کاری کامل به درازا خواهد کشید. اگر سختی راه و دو سفر هوایی و شرایط اقامتی نه چندان مطلوب را نخواهیم در نظر بگیریم ، عکاس میتواند این پروژه را نه روزه در نظر بگیرد و بابت انجام این پروژه در نه روز کامل کاری مبلغ 480،000،000 ريال از کارفرما طلب کند.

***

 • مثال 5
کارفرما موقعیت مکانی توضیحات
روابط عمومی یک شهرک صنعتی منطقه آزاد ارس عکسبرداری 360 درجه با دوربین DSLR از 45 نقطه مشخص شده شهرک، ساخت تور مجازی، تحویل آفلاین فایلهای تور مجازی، آپلود و نگهداری یک ساله تور مجازی در اینترنت

 

در این مثال یک شهرک صنعتی جهت تعامل بهتر با مخاطبانش قصد دارد که از کل شهرک صنعتی یک تور مجازی تهیه کرده و با ارائه آن به کارآفرینان داخلی و خارجی سعی در جذب سرمایه و فروش زمین و سوله های صنعتی خود کند. شهرک های صنعتی از مراکز اصلی شهر نشینی فاصله دارند و این دوری مسافت یکی از مشکلات اصلی ارائه محصولات و واحدهای صنعتی به مخاطبان است. استفاده از تور مجازی از بهترین بستر های تبلیغاتی است که میتوان جهت کوتاه کردن این مسافت از آن بهره برد.

محاسبه مدت زمان لازم جهت اجرای این پروژه:

 • زمان عکسبرداری از پروژه: (دو روز کاری)
  عکاس میبایست با اولین پرواز صبح به تبریز برود و سپس از آنجا با خودرو به منطقه آزاد ارس حرکت کند و با دوربین DSLR از 45 نقطه تعیین شده شهرک صنعتی عکاسی 360 درجه به عمل بیاورد. استفاده از دوربین های omnidirectional camera میتواند زمان عکاسی را به یک روز تقلیل دهد ولی کیفیت پایین این گونه از دوربین ها باعث میشود که هم عکاس و هم کارفرما روی عکاسی با DSLR تاکید داشته باشند. عکاسی 360 درجه با دوربین های DSLR  هم کار سخت و پیچیده ای است که در سریع ترین حالت بیشتر از روزی 20 تا 25 عکس نمیشود گرفت. لذا برای چنین پروژه ای حداقل دو روز کامل کاری باید وقت گذاشت تا از آن عکسبرداری کرد.
 • زمان ساخت عکسهای 360 درجه: (پنج روز و نیم کاری)
  آماده سازی فایلها و ساخت یک عکس 360 درجه بسیار طاقت فرسا و زمان گیر است. در خوش بینانه‌ترین حالت یک عکاس با مهارت و سرعت بالا میتواند در یک روز هشت عکس 360 را بسازد و به فایل نهایی تبدیل کند. با توجه به 45 عکس مورد نیاز کارفرما، آماده سازی و ساخت عکسهای 360 درجه این پروژه حداقل پنج روز و نیم زمان خواهد برد.
 • زمان ساخت تور مجازی و آپلود فایلها: (یک روز و نیم کاری)
  در این مرحله بعد از ساختن عکسهای 360 درجه عکاس باید اقدام به ساخت تور مجازی کند. در این مرحله با توجه به تعداد 45 عکس درخواستی و اینکه اطلاعات زیادی در تور مجازی باید گنجانده شود. در صورت آماده بودن همه این اطلاعات حداقل یک روز و نیم باید صرف ساخت و آپلود فایل نهایی تور مجازی کرد.
 • جمع بندی و قیمت نهایی مثال 5

این پروژه شرایط کاری و تکنیکی خیلی سختی را داراست و شاید به همین دلیل است که عکاسان کمتری رغبت به انجام اینگونه از پروژه ها را دارند. طی توضیحات درج شده عکسبرداری و پیرایش و ساخت تور مجازی در این پروژه نه روز کاری کامل زمان یک عکاس را به خود اختصاص خواهد داد. بنابراین برای اجرای این پروژه عکاس باید مبلغ 480،000،000 ريال را طلب کند.

*تبصره: دوباره باید استناد کرد به جدول صفحه 4  که هزینه هایی همچون هد مخصوص پاناراما، لنز فیش آی، طراحی و ساخت وبسایت، خرید نرم افزارهای تخصصی این کار، ثبت دامنه و هزینه نگهداری یک ساله یک وبسایت که برای اینگونه از پروژه ها لازم است، در جدول حداقل هزینه های لازم برای سرمایه گذاری افتتاح یک استودیو عکاسی قید نشده است. لذا عکاسانی که میخواهند قیمت نهایی و واقعی اینگونه پروژه‌های عکاسی 360 درجه را بدست آورند، میبایست این قبیل هزینه ها را به جدول فوق اضافه کرده و در محاسبه نهایی خود لحاظ کنند.

֎֎֎֎֎֎֎֎֎֎֎֎֎֎֎֎֎֎֎֎֎֎֎֎

 

 • عکاسی تبلیغاتی
 • مثال 6
کارفرما موقعیت مکانی توضیحات
تولید کننده ظروف شیشه و بلور محل استودیو عکاس عکسبرداری تک محصول، تعداد 120 محصول در بکراند مشکی، دور بری کامل همه فایلها و تحویل فایل PSD به کارفرما

 

تجربه عکاسان در مثال 6 نقش بسیار مهمی را ایفا میکند. عکسبرداری صحیح از شیشه و بلوریجات کار سختی است که اگر اصول صحیح نورپردازی در آن اعمال نشود به یک کلاف سردرگم تبدیل خواهد شد. یک عکاس با تجربه ممکن است بتواند به راحتی تا روزی 60 محصول از این دست را عکسبرداری کند و عکاس کم تجربه تر شاید توانایی عکاسی بیشتر از 20 محصول در روز را نداشته باشد. در دوربری کردن عکسها هم سرعت و توانایی عکاس یا اپراتوری که برای او کار میکند نقش مهمی دارد. معمولا عکاسان با تجربه تر چون اکثرا سن بالاتری هم دارند در این بخش کند تر از عکاسان جوان هستند. لذا عکاسان محترم در این مثال ابتدا باید توانایی های خود را در هر دو مرحله عکاسی و دور بری فایلها سنجیده و سپس اقدام به ارائه قیمت کنند.

محاسبه مدت زمان لازم جهت اجرای این پروژه:

 • مدت زمان عکاسی: (چهار روز کاری)
  توانایی عکاس در این مثال را به طور متوسط عکاسی از 30 محصول در روز در نظر گرفته شده و با توجه به تعداد 120 محصول ارائه شده عکسبرداری این پروژه چهار روز کاری تمام زمان خواهد برد.
 • مدت زمان دوربری: (چهار روز کاری)
  توانایی عکاس یا اپرا تور در اختیار وی بابت پیرایش و دوربری کردن عکسها نیز 30 محصول در روز در نظر گرفته شده و با توجه به تعداد 120 محصول ارائه شده پیرایش و دوربری کردن محصولات در این پروژه چهار روز کاری تمام زمان خواهد برد.
 • جمع بندی و قیمت نهایی مثال 6

عکاس باید برای انجام این پروژه  هشت روز کامل کاری وقت بگذارد و بابت این هشت روز 430،000،000 ريال از کارفرما طلب کند. با تقسیم این مبلغ بر تعداد 120 محصول میتوان دریافت که تعرفه هر تک عکس مبلغ 3،580،000 ريال میباشد.

*تبصره: باز هم متذکر میشویم اگر یک عکاس به طور مثال با دوربین قطع متوسطی مثل هسلبلاد کار میکند و از نور های حرفه ای تری مثل برانکالر استفاده میبرد، کار کردن با قیمت فوق برای وی به صرفه نخواهد بود.

***

 • مثال 7
کارفرما موقعیت مکانی توضیحات
تولید کننده قطعات خودرو محل استودیو عکاس عکسبرداری تک محصول، تعداد 400 محصول در بکراند سفید، بعضی از محصولات احتیاج به عکس گرفتن در دو یا سه زاویه دارند

 

یک تولید کننده قطعات خودرو از کاسه نمد، شیلنگ و واشر به قطر 5 سانتی متر گرفته تا استارت، دینام، واتر پمپ و دیسک و صفحه ترمز به قطر 60 سانتی متر تولید میکند. کارفرما قصد راه اندازی یک فروشگاه مجازی اینترنتی داشته و میخواهد به عکسهای با کیفیت و خوبی دست پیدا کند تا هم برای فروشگاه مجازی و هم برای جعبه محصولات و در آینده کاتالوگ و بروشور و چه بسا در یک بیلبورد تبلیغاتی خود از این تصاویر استفاده کند.

کارفرما به واسطه مشاوره های نادرستی که داشته است، فردی جوانی را استخدام کرده که کمی به نرم افزار فتوشاپ آشنایی داشته و در یکی از آموزشگاه ها، یک دوره عکاسی ابتدایی هم دیده است. همچنین یک کیت دوربین APS-c و تجهیزات نورپردازی، رادیو تریگر و صد البته یک خیمه 70×70 سانتی متر هم خریداری کرده و یکی از اتاق های دفتر خود را به این نیرو و تجهیزات خریداری شده اختصاص داده است. کارفرما پس از شش ماه متوجه گردیده با اینکه حدود 50 میلیون تومان صرف خرید دوربین و دیگر تجهیزات کرده و یک نیروی کاری را به استخدام دائم درآورده و با وجود کم بودن فضای اداریش یکی از اتاقهای دفترش که نیازی مبرم به آن داشته را نیز از دست داده ولی در نهایت از نتیجه نهایی عکسها راضی نیست و هنوز به محتوای تصویری که میخواهد دست پیدا نمیکند. این درحالی است که دیگر رقبای کاری وی هر روز تصاویری جذاب از محصولات خود را عرضه کرده و سهم بیشتری از بازار کار را در اختیار میگیرند. حال به قول معروف تصمیم گرفته که جلوی ضرر را هر چه زودتر بگیرد و کار را به کاردان بسپارد.

این تجربه ای است که بارها توسط اعضای حرفه ای انجمن دیده شده و سخنی نیست که به گزافه گفته شده باشد.

این پروژه برای یک عکاس حرفه ای کار چندان سختی نیست و از آن دست کارهاست که نسبتا متداول است و میتوان با سرعت بالا آن را به انجام رساند. از طرفی عکسها باید دور سفید باشند و احتیاج به دور بری ندارند و از طرف دیگر تعدادی از محصولات باید در دو یا سه زاویه از آنها عکاسی شود.

محاسبه مدت زمان لازم جهت اجرای این پروژه:

 • زمان عکسبرداری: (پنج روز کاری)
  میتوان تخمین زد که یک عکاس متبحر میتواند تا روزی 80 محصول را عکاسی کند یعنی همه محصولات را میتوان در پنج روز کاری کامل عکاسی کرد.
 • زمان پیرایش و آماده سازی: (دو روز کاری)
  با توجه به یکسان بودن تقریبی شرایط نورپردازی محصولات، میتوان طی دو روز کامل کاری نیز کلیه عکسها را پردازش کرد و خروجی گرفت.

 

 • جمع بندی و قیمت نهایی مثال 7

نتیجه نهایی اینطور است که این پروژه عکاسی میتواند ظرف مدت هفت روز کاری کامل به پایان برسد. عکاس باید برای این هفت روز مبلغ 375،000،000 ريال از کارفرما طلب کند. یا به عبارتی بدون در نظر گرفتن دو یا سه زاویه درخواستی کارفرما در بعضی محصولات، برای عکاسی از هر محصول مبلغ 938،000 ريال قیمت گذاری کند.

*تبصره 1:
قیمت تمام شده فوق به شرطی میتواند امکان پذیر باشد که  حداقل 400 محصول به صورت یکجا برای عکاسی ارائه شود. عرضه شدن محصولات در چند نوبت مسلما در قیمت فوق تاثیر خواهد داشت و قیمتها باید افزایش پیدا کنند. به طور مثال اگر کارفرما توانایی ارسال یکجا محصولات را ندارد و محصولات طی مدت سه ماه آماده عکاسی خواهند شد دیگر شرایط ذکر شده شامل حال این پروژه نمیشود و برای هر بار ارسال جداگانه باید محاسبه گردد.

*تبصره 2:
در این پروژه سریعترین شرایط عکاسی زمینه سفید در نظر گرفته شده است و عکس ها هم بدون دوربری تحویل کارفرما میشوند. این قیمت را میتوان پایین ترین قیمتی که یک عکاس حرفه ای در سال 1401 برای اینگونه پروژه ها میتواند ارائه دهد دانست.

***

 

 

 • مثال 8
کارفرما موقعیت مکانی توضیحات
یکی از گالری های تهران محل گالری عکسبرداری از 70 تابلو نقاشی، بزرگترین سایز تابلو 150×200 سانتی متر، ده عدد از تابلوها درون قاب شیشه دار هستند که قابل درآوردن از قاب نیستند، تکنیکهای نقاشی ها 20 عدد رنگ روغن، 20 عدد آبرنگ، 10 عدد ترکیب مواد و 10 عدد آکریلیک هستند، عکسبرداری از 30 عدد حجم هنری (جنس همگی برنز بوده، بزرگترین سایز 60×30×100 سانتی متر)، کارفرما میخواهد قیمت عکاسی از هر تابلو و هر حجم هنری به طور مجزا به او اعلام شود

 

یک از گالری های بزرگ تهران جهت برپایی یک بینال هنری قصد دارد که برای این نمایشگاه کاتالوگی تهیه کند و احتیاج به عکسهای با کیفیت دارد. رنگ و نور تابلوهای نقاشی باید کاملا شبیه اصل اثر هنری باشند. ضمنا تعدادی حجم برنزی هم برای این نمایشگاه باید روی بکراند مشکی عکسبرداری شود. جابجایی آثار هنری به استودیو عکاس امکان پذیر نبوده و میبایست تمامی آثار در محل گالری عکسبرداری شود و قیمتها در دو دسته تابلوها و حجمها به صورت مجزا ارائه شود.

عکسبرداری از آثار هنری بر خلاف تصور عوام، مهارت و تخصص خاصی را میطلبد. نکات مهمی که عکاس قبل از قیمت دادن باید در نظر بگیرید عوامل زیر است

 • نورپردازی آثار هنری متناسب با تکنیک آنها متفاوت است. به طور مثال نورپردازی یک تابلو رنگ روغن روی بوم با یک تابلو آکریلیک روی تخته سه لا و یا یک تابلو ترکیب مواد که در آن از ورق طلا استفاده شده است با هم متفاوت است.
 • وجود قاب شیشه ای که امکان باز کردن آن هم وجود نداشته باشد یک چالش دیگر در امر عکاسی به حساب می آیید و از بین بردن بازتاب های نوری روی شیشه کار آسانی نیست.
 • رنگ، نور و کنتراست نقاشی هم نباید دچار هیچ دخل و تصرفی شوند و حداکثر سه تا پنج درصد تفاوت با اصل اثر قابل اغماض است.
 • پیش تولید اینگونه عکسبرداری ها هم چالشی دیگر است. بستن پنجره های نور گیر موجود در محل گالری که باعث ایجاد بازتابش نوری و بروز کلوین رنگی ناخواسته میشود از بارز ترین مشکلات پیش تولید است.
 • بهتر است که با بردن لب تاپ به محل عکاسی، همانجا بعد از گرفتن عکس هر اثر هنری، پردازش و مدیریت رنگ فایل آن اثر انجام شود، نتیجه نهایی این کار بسیار مطلوب است و نزدیک به رنگ اصلی تابلو خواهد شد اما زمان عکاسی را به درازا میکشاند.
 • آثار حجمی هم از عوامل بالا مستثنی نیستند. هر حجم هنری نورپردازی خاص و متفاوت خود را میطلبد.
 • جنس آثار حجمی همگی برنز هستند و کارفرما حتما میخواهد که پس زمینه عکسها مشکی باشند. عکسبرداری آثار برنزی و استیل روی بکراند مشکی مشکلات زیادی دارد که همه راهکارهای موجود باعث میشود زمان عکسبرداری و پردازش طولانی شود.
 • در عکاسی از آثار حجمی، عکاس نیاز به ادوات تخصصی بیشتری مثل تعداد نور بیشتر، شکل دهنده های متفاوت، سافت باکسهای مختلف، پایه بوم، پایه و پرده بکراند متحرک دارد.
 • جابجایی همه این لوازم از استودیو به محلی دیگر کاری سخت و زمان گیر است که حتما به وجود دستیار نیاز است.
 • انتقال لوازم و ادوات حرفه ای عکاسی گاهی باعث آسیبهای جدی به آنها میشود. به طور مثال بکراند به خصوص بکراند سفید بعد از یک بار استفاده به دلیل جابجایی های مکرر اجناس روی آن دیگر قابل استفاده نخواهد بود.

 

محاسبه مدت زمان لازم جهت اجرای این پروژه:

 • زمان عکاسی و پیرایش فایل تابلو ها: (سه روز و نیم)
  با در نظر گرفتن تکنیک ها و اندازه های متفاوت آثار و البته وجود قاب شیشه ای در بعضی از آنها به طور متوسط زمان عکسبرداری و پیرایش از تابلو نقاشی در محل را میتوان 20 تابلو در روز در نظر گرفت. و با احتساب 70 تابلو موجود در گالری، سه روز و نیم کاری زمان عکاسی و پیرایش عکسهای تابلو ها خواهد بود.
 • زمان عکاسی و پیرایش فایل حجم ها: (سه روز و نیم)
  با توجه به سخت تر بودن عکاسی از حجم های برنزی به دلایل ذکر شده. متوسط زمان عکاسی از آثار حجمی برنزی در محل خارج از استودیو عکاس 15 اثر در هر روز میباشد که با احتساب تعداد 30 عدد حجم هنری موجود در گالری، دو روز کامل کاری زمان عکسبرداری از این آثار حجمی وقت عکاس را به خود خواهد گرفت. پردازش عکسها با توجه به در خواست کارفرما بر پس زمینه مشکی یک روز و نیم کاری هم به خود اختصاص خواهد داد. پس عکسبرداری و پردازش کامل حجم های برنزی هم سه روز و نیم کاری وقت احتیاج دارد.

 

 • جمع بندی و قیمت نهایی مثال 8

این پروژه نسبتا سنگین به طور متوسط هفت روز کاری کامل عکاس را به خود اختصاص خواهد داد و در نتیجه عکاس برای انجام این پروژه باید مبلغ 375،000،000 ريال از کارفرما طلب کند. از آنجاییکه کارفرما قیمت را به صورت تفکیک شده میخواهد میتوان گفت قیمت عکسبرداری از هر تابلو مبلغ 2،678،000 ريال و قیمت عکاسی از هر حجم برنزی مبلغ 6،250،000 ريال خواهد بود.

*تبصره:
نقاشان، گالری داران و کلکسیونر های آثار هنری که این تعرفه را مطالعه میکنند، اشتباه برداشت نکنند و توجه داشته باشند که دلیل عمده پایین آمدن قیمت عکاسی از تابلو های هنری، تعداد بالای تابلوهای ارائه شده از طرف کارفرما است. چنانچه همین گالری دار فقط قصد عکاسی از سه عدد تابلو در محل گالری خود را داشت حداقل چهار ساعت صرف رفتن به محل، عکاسی، پیرایش، جمع کردن ادوات و بازگشت به استودیو میشد که در نهایت گالری دار باید مبلغ 32،000،000 ريال و به عبارتی برای هر تابلو مبلغ 10،660،000 ريال پرداخت میکرد. تعداد محصول برای عکاسی عاملی است که نقش مهمی را ایفا میکند.

***

 

 • مثال 9
کارفرما موقعیت مکانی توضیحات
یک جواهر سازی محل استودیو عکسبرداری از 10 عدد انگشتر طلا با نگین های برلیان، 5 عدد گوشواره مزین به سنگهای قیمتی و برلیان، دو عدد گردنبند روی گردن مانیکن زنده، دو سِت جواهرات شامل دستبند، گردنبند، گوشواره و انگشتر همگی مزین به سنگهای قیمتی و برلیان

 

کارفرما که یک جواهر ساز است که برای تبلیغ در بنرهای تبلیغاتی محیطی و دیگر بستر هایی همچون پوستر، کاتالوگ و فضای مجازی احتیاج به عکسبرداری تبلیغاتی از تعدادی از محصولات خود دارد. محصولات میبایست به صورت پانزده عدد تک عکس روی بکراند شیشه تیره، دو عدد محصول روی گردن مانیکن گریم شده با کانسپت و گریم مشخص شده و همچنین دو سِت جواهرات (شامل گردنبند، دستبند، گوشواره و انگشتر) ابتدا چیدمان شده و سپس از آنها عکاسی شود. تمامی محصولات مزین به سنگهای قیمتی و برلیان هستند. رنگ صحیح سنگهای قیمتی و برق برلیان ها برای کارفرما بسیار با اهمیت است که در عکسها به خوبی دیده شوند. به همین دلیل است که بدون شک میتوان از عکاسی جواهرات به عنوان یکی از سخت ترین و گرانترین ژاندرهای عکاسی تبلیغاتی نام برد.

محاسبه مدت زمان لازم جهت اجرای این پروژه:

 • عکسبرداری از تک محصولات: (جمعا 10 روز)
  عکاسان حرفه ای واقف هستند که عکسبرداری از جواهرات بسیار مشکل، پیچیده و طاقت فرسا است. عکسبرداری از تک محصولات ریز در اصطلاح عکاسی مایکروگرافی تلقی میگردد، به دلیل پایین بودن عمق میدان در مایکروگرافی معضلات خاصی وجود دارد که با استفاده از تکنیکهای ترکیبی عکسبرداری و نرم افزاری میتوان بر آن چیره شده. همکاران خبره‌ای که متخصص عکاسی از جواهرات هستند شاهد این مدعی هستند که چقدر نورپردازی روی برلیان و سنگهای قیمتی و همچنین آماده سازی فایل نهایی آن مشکل است. کوچک بودن موضوع عکاسی این مشکل را چند برابر میکند. عکاسان مجبور هستند جهت دستیابی به یک عکس صحیح و جلب رضایت کامل کارفرما، ساعتها پشت دوربین عکاسی و سپس پشت مانیتور، صفحه کلید و موس وقت صرف کرده تا به آن عکس جذاب مورد نظر دست پیدا کنند. گزافه گویی نیست که بگوییم یک عکاس با تجربه و متبحر بیشتر از پنج محصول جواهرات را نمیتواند در روز عکاسی کند. و باز هم گزافه گویی نیست که بگوییم آماده سازی و پیرایش یک عکس از جواهرات به راحتی چهار ساعت وقت کامل یک عکاس را به خود اختصاص میدهد. و این بدان معنی است که با کمی تخفیف نمیتوان بیشتر از روزی دو عدد عکس جواهرات را پیرایش و آماده تحویل کرد.
  در نتیجه عکسبرداری از 15 عدد محصول جواهرات ذکر شده سه روز کامل کاری را میخواهد تا فقط از آنها عکسبرداری شود. و با اغماض و اضافه کاری هم هفت روز کامل کاری باید صرف آماده سازی و پیرایش نرم افزاری محصول کرد.
 • عکسبرداری با استفاده از عنصر انسانی: (جمعا دو روز)
  وجود عنصر انسانی در پروژه عکاسی باعث بالا رفتن زمان اجرای پروژه میشود. وقتی به دنبال دستیابی به مفهومی خاص و تعریف شده هستیم، گریم شدن عنصر انسانی کاری سخت و زمانگیر خواهد بود. طولانی شدن زمان گریم مانیکن، متحرک بودن عنصر انسانی، تعریق زیر نورهای استودیو و خراب شدن گریم همگی دست به دست هم میدهند که زمان عکاسی از این دست طولانی شود. با این توصیف عکسبرداری از دو عدد گردنبند روی مدل انسانی، یک روز کامل کاری را به خود اختصاص میدهد. آماده سازی و پیرایش عکسها هم یک روز کامل کاری را میطلبد.
 • عکسبرداری چیدمان(جمعا دو روز)
  چیدمان در عکاسی همیشه موضوعی چالشی بوده و باقی خواهد ماند. اعمال سلیقه کارفرما یا طراح در عکاسی چیدمان امری است که نمیتوان از آن چشم پوشی کرد. مشکل ایجاد ارتباط ذهنی بین عکاس و کارفرما مشکلی پیچیده ای است که فقط با تامل و درایت عکاس میتواند ختم به خیر شود. عکسبرداری چیدمان از دو سِت جواهرات یک روز کامل کاری را به خود اختصاص خواهد داد. پیرایش و آماده سازی فایل آنها هم یک روز کامل کاری زمان خواهد برد.
 • جمع بندی و قیمت نهایی مثال 9

در توضیحات درج شده به وضوح اشاره شد که عکسبرداری از این جواهرات و دستیابی به 19 عکس فقط چهارده روز کامل کاری به درازا خواهد کشید. عکاس باید برای یک چنین پروژه تخصصی و سنگینی مبلغ 750،000،000 ريال از کارفرما طلب کند.

***

 • مثال 10
کارفرما موقعیت مکانی توضیحات
یک کافی شاپ محل کافی شاپ عکاسی چیدمان از 40 عدد نوشیدنی و غذاهای سرد و گرم در محل

 

به قول بابا طاهر “آنچه دیده بیند دل کند یاد” روزگاری حتی در گران قیمت ترین رستورانهای ایران هم تنها چیزی که در لیست مِنیو غذاها دیده میشد، فقط اسامی و قیمت غذا و شاید کمی توضیحات بیشتر بود، خلاصه اینکه هیچ خبری از “عکس” در مِنیو رستوران نبود. اما امروزه حتی کوچکترین آبمیوه فروشی ها هم از عکس های آبمیوه های خود به هر شیوه ممکن استفاده میکنند.

کافی شاپ ها و رستوران ها از مشتریان بالقوه عکاسان به حساب می آیند. هرچند داشتن یک عکس خوب از غذا ها و نوشیدنی‌ها برای صاحبان این مشاغل دارای اهمیت خاصی است ولیکن صاحبان این مشاغل راه درازی در پیش دارند تا ارزش یک عکاس حرفه ای و کار بلد را متوجه بشوند و همچنان دنبال پیدا کردن قیمت پایین تر هستند !

صاحب یک کافی شاپ که تا به حال دو بار عکاسی محصولات خود را به دست ویزیتور های تبلیغاتی سپرده است و نتیجه کار ویزیتور، کارفرما را خشنود نکرده است. اینبار تصمیم گرفته که با یک عکاس حرفه ای عضو انجمن عکاسان صنعتی، تبلیغاتی و معماری کار کند. این کافی شاپ انواع نوشیدنی های گرم و سرد و همچنین پاستا، پیتزا و ساندویچ را به مشتریان خود ارائه میدهد و در کل از 40 تا از این محصولات میخواهد عکاسی چیدمان شده یا به اصطلاح top table تهیه شود.

چیدمان همگی بر عهده عکاس بوده ولی در ساعات شلوغی کار کافی شاپ امکان عکاسی در محل وجود ندارد و فقط تا ساعت 2 بعد از ظهر کارفرما میتواند فضایی را در محل کافی شاپ برای عکاسی اختصاص دهد. در این شرایط عکاس میبایست از صبح اول وقت در لوکیشن حاضر باشد و بعد از ساعت دو هم میتواند به استودیو رفته و مراحل تدوین عکسهای گرفته شده را انجام دهد.

 • جمع بندی و قیمت نهایی مثال 10

با توجه به زمان محدود کاری برای عکسبرداری،  تخمین زده میشود که عکاس توانایی عکاسی روزی 8 فریم عکس چیدمان را دارد و الباقی روز را هم میتواند به استودیو رفته و عکسهای آن روز را تدوین کند. در نتیجه کلیه 40 فریم عکس درخواستی را میشود ظرف مدت پنج روز کاری کامل عکاسی و پیرایش کرد. با این حساب عکاس باید مبلغ 270،000،000 ريال بابت اجرای کل این پروژه یا به عبارتی برای هر عکس چیدمان 6،750،000 ريال از کارفرما طلب کند.

*تبصره:
قشر محترم صاحبان این مشاغل که هم اکنون این مطالب را مطالعه میکنند. باید توجه داشته باشند که دغدغه اصلی یک عکاس حرفه ای بالا بودن کیفیت عکسها است و کمیت آنها در درجه دوم جای دارد. ممکن است روزی، جوانی با دوربین خود به مغازه شما به عنوان ویزیتور مراجعه کرده باشد و فقط در نصف روز نه تنها 150 عدد عکس گرفته و همه را تحویل شما داده است بلکه یک دهم قیمت فوق را از شما طلب کرده باشد. به همین دلیل است که شما از آن عکسها راضی نبوده و در جستجوهای گوگل خود به این مطلب دست پیدا کرده‌اید.

***

 • مثال 11
کارفرما موقعیت مکانی توضیحات
یک شرکت واردات محل استودیو عکاسی دور سفید از دو دستگاه غذا ساز و آبمیوه گیری

 

شرکتی که به کار واردات و صادرات مشغول است، یک دستگاه غذا ساز و یک دستگاه آبمیوه گیری خانگی وارد کرده است و برای ساخت جعبه میخواهد در چند زاویه از آنها و متعلقات شان عکاسی کند. پروژه احتیاج به دوربری عکسها ندارد و یک شرکت تبلیغاتی طرف قرارداد با کارفرما، مسئولیت این کار را بر عهده دارد. کارفرما میخواهد تعرفه قیمت عکاسی از هر دستگاه و متعلقات آن را داشته باشد.

محاسبه مدت زمان لازم جهت اجرای این پروژه:

در این پروژه‌ای از زمانی که عکاس اقدام به آماده سازی میز عکاسی و قراردادن بکراند و نور های استودیو میکند تا زمانیکه پیرایش عکسها به پایان میرسد و از تمامی فایلها خروجی گرفته میشود، بیشتر از دو ساعت زمان نخواهد برد.

 • جمع بندی و قیمت نهایی مثال 11

طبق تعرفه ای که در  صفحه 5 ارائه گردید، عکاس باید برای این پروژه دو ساعته مبلغ 16،000،000 ريال طلب کند. به عبارتی بدون در نظر گرفتن زوایای مختلف درخواستی و یا عکسهای متعلقات دستگاه ها برای هر محصول مبلغ 8،000،000 ريال.

***

پیرامون عکاسی تبلیغاتی و انواع پروژه های مربوط به آن میتوان به درازا صحبت کرد و مثال زد. لیکن تصور میشود که برای درک چگونگی ساختار قیمت دهی در همین حد و اندازه، مثال های فوق کفایت میکنند.

عکاسان محترم راساً میتوانند با رجوع به این مثالها و یکسان سازی پروژه خود با یکی از آنها، اقدام به محاسبه زمان مورد احتیاج پروژه کرده و قیمت نهایی را  به کارفرمای خود ارائه دهند.

֎֎֎֎֎֎֎֎֎֎֎֎֎֎֎֎֎֎֎֎֎֎֎֎

 

 • عکاسی معماری

 

 • مثال 12
کارفرما موقعیت مکانی توضیحات
یک شرکت مهندسین مشاور اطراف شهر محل سکونت عکاس

2000 متر مربع باغ

350 متر مربع ویلا

ویلایی در یک باغ 2000 متری در خارج از شهر قرار دارد. کارفرما احتیاج به عکسبرداری از محوطه باغ و نورپردازی محیطی آن دارد و همچنین عکسبرداری از تمام قسمتهای داخلی و نمای ویلا.

تحویل 100 عکس به کارفرما

 

یک گروه مهندسین مشاور برای یکی از مشتریان خود ویلایی طراحی کرده است و اکنون زمان اجرای کامل ساخت این ویلا به پایان رسیده و آماده تحویل به مشتری است. این گروه مهندسین مشاور جهت درج در نمونه کارهای طراحی شده شرکت و همچنین استفاده های تبلیغاتی در وبسایت و شبکه های اجتماعی خود میخواهد از این ویلا به واسطه یک عکاس حرفه ای عکسبرداری معماری به عمل آورد. طراحی خارجی، داخلی و فضای سبز و نورپردازی محیطی آن بر عهده مهندسین مشاور بوده. این ویلا به مساحت 350 متر کاملا مبلمان شده و در یک باغ 2000 متری در خارج از شهر محل سکونت عکاس واقع است.

اجرای عکاسی معماری این پروژه احتیاج به نورپردازی ندارد چرا که نورپردازی داخلی توسط کارفرما صورت گرفته است و کمتر بودن دخل و تصرف نوری برای کارفرما دارای اهمیت است و فقط گاهی ممکن است برای پر کردن فضاهای تیره از یک یا دو نور اضافی استفاده شود. از طرفی این پروژه دارای نورپردازی محیطی است که لزوما برای ثبت صحیح آن باید در زمان تاریکی هوا عکاسی شود. مبلمان ها، کابینت های آشپزخانه، تزئینات سالن پذیرایی، سرویسهای بهداشتی، اطاق خواب ها، اطاق تلویزیون و سونا و استخر همگی باید ثبت کامل شوند. نمای ویلا هم که صد البته از اهمیت ویژه ای برخوردار است. فضای سبز بیرونی و ثبت دید بیرونی این فضا از داخل هم که مسلما اهمیت خاصی دارد.

محاسبه طول مدت آماده شدن عکسها

 • زمان عکسبرداری: (دو روز و نیم)
  با توجه به مساحت 350 متری ویلا و 2000 متری باغ و با احتساب زمان عکاسی در شب میتوان تخمین زد که عکاس باید دو روز و نیم برای عکاسی در نظر بگیرد.
 • زمان آماده سازی فایلها: (دو روز و نیم)
  استفاده از تکنیک هایی همچون HDR و یا  Panorama در این دست پروژه ها بسیار متداول است و همین امر باعث میگردد که آماده سازی فایلها در سریعترین زمان ممکن دو روز و نیم به درازا بکشد.

 

 • جمع بندی و قیمت نهایی مثال 12

با توجه به محاسبه فوق عکاس میبایست زمان پنج روز کامل کاری برای اجرای عکاسی معماری و آماده سازی فایلهای نهایی این پروژه در نظر بگیرد. لذا وی باید مبلغ 270،000،000 ريال از کارفرما طلب کند.

***

 • مثال 13
کارفرما موقعیت مکانی توضیحات
طراح و مجری طراحی داخلی یک فروشگاه موبایل در شهر محل سکونت عکاس

60  متر مربع

عکسبرداری از فضای داخلی یک فروشگاه و تحویل 20 عکس

 

یک فروشگاه موبایل 100 متر مربعی واقع در یکی از مراکز خرید، توسط یک معمار داخلی طراحی و بازسازی شده است. این طراح برای ثبت در بایگانی خود و استفاده تبلیغاتی در فضای مجازی میخواهد برایش از این مکان عکاسی معماری شود.

این پروژه عکاسی به نورپردازی احتیاج ندارد و ظرف مدت چهار ساعت میتوان از آن عکسبرداری کرد. پیرایش و تدوین عکسها هم بیشتر از چهار ساعت زمان نمیبرد در نتیجه این پروژه عکاسی معماری را میتوان در یک روز عکاسی کرد و فایلها را تحویل کارفرما داد.

 • جمع بندی و قیمت نهایی مثال 13

پروژه مثال 13در یک روز کامل کاری عکسبرداری میشود و فایلها آماده تحویل خواهند بود. عکاس برای چنین پروژه ای میبایست مبلغ 55،000،000 ريال از کارفرما طلب کند.

***

 

 • مثال 14
کارفرما موقعیت مکانی توضیحات
یک شرکت پیمانکار چالوس یک شهرک تازه ساز مسکونی در منطقه نمک آبرود شمال واقع گردیده، این شهرک خیابان بندی شده و نورهای محیطی آن نصب گردیده، یک استخر و فضای اطراف آن هم در این شهرک ساخته شده است، همچنین یک پارک مخصوص بازی کودکان، این شهرک دارای پنجاه قطعه زمین به متوسط 500 متر مربع است، فقط در پنج قطعه از زمین ها پنج عدد ویلا با طراحی های متفاوت توسط یک پیمانکار ساختمانی ساخته شده است، پیمانکار جهت تبلیغ و فروش و ساخت الباقی زمین ها میخواهد اولا از این پروژه عکاسی معماری شود تا برای چاپ کاتالوگ اقدامات بعدی انجام شود.
ثانیا یک تور مجازی با بیست و پنج عکس 360 درجه از شهرک و ویلا‌های ساخته شده تهیه شود

 

خریداری یک قطعه زمین بزرگ، تفکیک سازی، خیابان بندی، فضا سازی و شهرک سازی اقدامی روتین برای پیش فروش زمین و واحد مسکونی توسط بسیاری از پیمان کاران ساختمانی و انبوه سازان است. شرکتهای ساختمانی قویتر معمولا چند قطعه از زمین‌ها را به عنوان نمونه تیپ ساخته و با یک کمپین تبلیغاتی و بازاریابی صحیح اقدام به فروش الباقی زمین ها و یا بستن قرارداد جهت ساخت ویلا در زمین فروخته شده میکنند. پیمان کاران معمولا بعد از هموار کردن زمین و ساخت چند ویلا جهت یافتن مشتری اقدام به عکسبرداری معماری و به خصوص در سال های اخیر ساخت یک تور مجازی از شهرک میکنند.

محاسبه مدت زمان لازم جهت اجرای این پروژه:

 • عکاسی معماری: (جمعا چهار روز)
  باید توجه داشت پنج ویلا در این پروژه وجود دارد که میبایست از فضای بیرونی و داخلی آنها عکاسی شود. به دلیل مبلمان نبودن ویلا ها، فقط دو یا سه عکس از فضای داخلی آنها نیاز است. همچنین استخر و پارک بازی مشترک ساکنین شهرک و البته دروازه ورودی و نگهبانی هم باید عکاسی شود. عکسبرداری در شب هم از کل پروژه مورد نیاز است.
  عکسبرداری معماری این پروژه در سه روز کامل کاری میتواند توسط یک عکاس متبحر معماری انجام شود. آماده سازی و پیرایش عکسهای معماری هم یک روز کامل کاری زمان خواهد برد.
 • تور مجازی: (جمعا چهار روز)
  با توجه به توضیحات مثال 5 با کمی اضافه کاری میتوان کار عکسبرداری و ساخت تور مجازی این پروژه را در چهار روز کامل کاری به پایان رساند.

 

 • جمع بندی و قیمت نهایی مثال 14

عکسبرداری و تحویل کلیه فایلهای این پروژه هشت روز کامل کاری زمان خواهد برد و عکاس میبایست بابت اجرای کامل این پروژه مبلغ 430،000،000 ريال از کارفرما درخواست کند.

 

امید است که مطالب فوق بتواند چراغ راهی باشد هم برای عکاسان حرفه ای ایران و هم برای کارفرمایانی که ارزش واقعی یک عکس خوب را میدانند.